قوانین و مقررات
جستجو در سایت

جستجوگر هوشمند گوگل

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
ارسال دعوت نامه
RSS
کاربران طلایی می توانند محصولات فروشگاه را بدون پرداخت هزینه ای حتی هزینه پست و با اعتبار ریپ خریداری نمایند.

بازدید از فروشگاه

کارت شارژ رایگان

اعتبار ریپ چیست؟

با فعالیت در پرتال و خرید اعتبار، سرمایه خود را افزایش دهید.

اعتبار ریپ چیست؟

فعالیت های دارای اعتبار

خرید اعتبار ریپ

انتقال اعتبار


سایت فرهنگی تفریحی ری ایران با بروزترین مطالب علمی آموزشی سرگرمی جالب و داغ

افراد حاضر در پرتال: 0 نفر
تعداد عضویت امروز: 0
تعداد بازدید امروز: 314
تعداد بازدید کل: 55,591,834
تعداد کل اعضاء: 20,147
آخرین تغییرات: 4167 ساعت پيش
فرصتی طلایی برای دریافت رایگان محصولات فروشگاه
به پرتال علمی فرهنگی، سرگرمی تفریحی ری ایران (تحت سرمایه اعضاء) خوش آمدید.
امروز: جمعه، 22 آذر ماه، 1398 خورشیدی مصادف است با جمعة، 16 ربيع‌الثاني، 1441 قمری و Friday, 13 December, 2019 میلادی.
پربازدید ترین ها
محبوب ترین ها

با راه اندازی سایت بازی شانسی در پرتال ریران موافقید؟

بله، باید جالب باشه
خیر، خوشم نمیادنتایج


عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید
خلاصه متن: از آمریکا تا کره جنوبی، مردم در نقاط بسیاری از جهان ، چهار شنبه شب توجه خود را به آسمان معطوف کرده تا عبور سیاره زهره را از مقابل خورشید و هم راستا شدن زمین، خورشید و زهره را مشاهده کنند، عبوری که تا پیش از 105 سال آینده تکرار نمی شود.
گذر زهره با فاصله های هشت ساله در دوره های یک قرنی اتفاق می افتد. به طوریکه این سیاره هر 123 سال، 8 سال و 125 سال از مقابل خورشید عبور می کند و بار دیگر این چرخه تکرار می شود. در طول این گذر سیاره زهره شبیه یک نقطه سیاه کوچک بود که از آن سمت خورشید که روز به زمین است، عبور می کند.

عبور زهره از مقابل خورشيد

 

ون وبستر عضو انجمن ستاره شناسی لس آنجلس به افرادی که با تلسکوپ در کوه هالیوود حضور یافته بودند، گفت: مشاهده گذر زهره از مقابل خورشید به مثابه یک خال روی صورت خورشید است.

برای بسیاری از ستاره شناسها گذر زهره تنها یک منظره نادر نیست، آنها امیدوارند این رویداد بتواند کنجکاوی را درباره جهان و جایگاه ما در آن برانگیزد.

سول آه چیم - محقق موسسه علوم فضایی و ستاره شناسی کره جنوبی ابزار امیدواری کرد که مردم با الهام از این رویداد حیات را در چشم انداز کلی در نظر گرفته و این قدر به مشکلات روزمره خود توجه نکنند. وقتی مشکلات خود را از جایگاه جهانی نگاه کنید، در می یابید که 105 سال زمان کوتاهی است و زمین تنها یک نقطه آبی کوچک است.

بسیاری از ستاره شناس ها از آخرین تکنولوژیها برای مستند کردن گذر زهره استفاده می کنند. دان پتیت فضانورد آمریکایی در ایستگاه بین المللی فضایی قرار بود از این رویداد عکس گرفته و آن را آنلاین پست کند.

ستاره شناسها همچنین هشدار داده بودند که این رویداد نجومی را تنها با استفاده از عینکهای ویژه کسوف و یا تلسکوپهایی که فیلترهای مناسبی دارند رویت شود چرا که نگاه مستقیم به خورشید می تواند به چشم صدمه بزند.

 

عبور زهره از مقابل خورشيد

 

 ناهيد داغ‌ترین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است.

سياره زمين براساس تخمين دانشمندان به اندازه زمين است ولي در هنگام عبور از مقابل خورشيد چون یک لکه کوچک سیاه رنگ به نظر می رسد.

 

عبور زهره از مقابل خورشيد


عبوز زهره از مقابل خورشيد

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

حقايق جالب در مورد سياره زهره

 

عبــــور زهــــره از مقابل خورشــــید

 

ناهيد (زهره یا ونوس) به ترتیب فاصله از خورشيد ، دومین سیاره منظومه شمسی است كه میان زمين و عطارد قرار دارد.

این سیاره نزدیکترین سیاره به زمین می‌باشد و بعد از ماه ، درخشان‌ترین جرم آسمانی طبیعی است ، که به هنگام شب از زمین رؤیت می‌شود.

ناهيد داغ‌ترین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است. سياره زهره يا ناهيد سیاره ناهيد ، فاقد قمر است و از بسیاری جهات (مانند اندازه ، جرم ، جاذبه و ترکیبات ساختاری) به زمین شباهت دارد و به همین دلیل به آن لقب خواهر زمین را داده‌اند. این سیاره را جزو سیاره‌های زمین‌مانند و متراکم طبقه‌بندی کرده‌اند ، که دارای آتشفشان‌های فعال ، ناهیدلرزه و کوهواره است. زمان لازم برای یک بار گردش این سیاره به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی می‌باشد.

تفاوت بزرگ ناهيد با زمین ، جو آن است ، که بیشتر آن را دی‌اکسید کربن تشکیل داده و در ابرهای فوقانی آن قطرات ریز اسید سولفوریک وجود دارد. وجود دی‌اکسیدکربن در جو این سیاره دمای آن را به مقدار بسیار چشمگیری افزایش داده است (۴۶۴ درجه سانتیگراد نزدیک سطح سیاره).

نور آفتاب پس از نفوذ در جو این سیاره و جذب شدن توسط سطح آن ، به صورت گرما از سطح بازتاب داده می‌شود ، اما انبوه دی‌اکسید کربن در جو ناهید ، این گرمای بازتابیده را به دام انداخته و از رها شدن آن در فضا جلوگیری می‌کند. این جذب اضافی گرما - که به پدیده گلخانه‌ای معروف است - میانگین گرمای ناهید را بیشتر از هر سیاره دیگری در سامانه خورشیدی بالا برده است ، به طوری که این حرارت برای ذوب کردن فلز سرب کافیست. از اینرو پیدایش زندگی در این سیاره ، غیر ممکن است. « چنگ‌زن » نام ادبی ناهید است.

 

وضعیت جو سیاره ناهید

در میان سیارات منظومه شمسی ، دارای غلیظ ترین جو است. حدو 90 درصد از جرم کلی جو سیاره ، در فاصله‌ی سطح تا ارتفاع 28 کیلومتری می‌باشد كه در این فاصله مانند یک اقیانوس رفتار می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد كه به خاطر این جو غلیظ ، تنها 2 درصد از نور خورشید به سطح سياره می‌رسد. 96.5 درصد جو ناهید از دی‌اکسید کربن ، و 3.5 درصد باقيمانـــده از گاز نیتــروژن و مقداری هم مونوکسید کربن ، دی اکسید گوگرد ، اسید سولفوریک ، بخار آب ، آرگـــون ، هلیـــوم ، کریپتون ، گزنون ، هیدروکلریک ، هیدروفلوریک ، سولفید هیدروژن و کاربونیل سولفید تشکیل شده است.

جالب است بدانید زمین تقریبا همین مقدار دی‌اکسید کربن دارد ، که البته به صورت سنگ‌های آهکی در Trust وجود دارد. دی‌اکسید کربن ابتدا در جو زمین بوده ، سپس با آب اقیانوس‌ها ترکیب شده و به صورت سنگ‌های آهکی درآمده است.

همچنین گیاهان نیز دی‌اکسید کربن را جذب می‌کنند. گفتنی است در حال حاضر مقدار دی‌اکسید کربن اقیانوس‌های زمین 60 برابر موجودی آن در جو زمین می‌باشد.

رصد ناهيد

   فضاپیماها توانسته‌اند با استفاده از رادار ، نقشه 98 درصد سطح سیاره ناهيد را ترسیم کنند. روی هم رفته ، سطح ناهيد صاف‌تر از سطح زمین است و صحراهای داغ و دشت‌های وسیع آتشفشانی حدود دو سوم سیاره را پوشانده‌اند. نواحی فلاتی متعددی نیز به ارتفاع چند کیلومتر در دشت‌ها وجود دارند. ناحیه کوهستانی ماکسول مونته با ارتفاعی حدود 11 کیلومتر (6.8 مایل) بیش از حد متوسط ارتفاع ، مرتفع‌ترین نقطه سیاره ناهيد است. آتشفشان‌ها در تمام سطح سیاره پراکنده شده‌اند که وسعت بعضی‌ها به 160 کیلومتر (10 مایل) می‌رسد.

اگر از بالای قطب شمال نگاه کنیم خواهیم دید که اکثر سیارات و قمرهای منظومه شمسی به دور محور خود چرخیده و در جهت عکس عقربه‌های ساعت به دور خورشید در حال گردشند؛ اما جهت چرخش سیاره ناهيد برخلاف سایر سیارات ، در جهت عقربه‌های ساعت است. دلیل قطعی این امر هنوز مشخص نیست ، اما به نظر بعضی ستاره‌شناسان جهت چرخش سیاره ناهيد نیز زمانی مانند سایر سیارات بوده ، اما بر اثر تصادم با یک سیاره یا سيارک دیگر ، این جهت معکوس شده است.

 

آتشفشان ناهیدی

تعداد آتشفشان های ناهید بسیار بیشتر از سیارات دیگر منظومه شمسی است. محققان نجوم تاکنون وجود بیش از ۱۶۰۰ آتشفشان بر سطح این سیاره را شناسایی کرده‌اند، اما به نظر می رسد تعداد زیادی آتشفشان کوچک و غیر قابل رویت بر سطح این سیاره وجود داشته باشند. بیشتر آتشفشان‌ها خاموش هستند؛ اما به گمان دانشمندان برخی از آنها می‌توانند همچنان فعال باشند.

روزهایی طولانی‌تر

از سال یک روز سیاره ناهید ۲۴۳ روز زمین بطول می‌انجامد، درحالیکه سال ناهیدی (چرخش به دور خورشید) تنها ۲۲۴٫۷ روز زمینی طول می‌کشد.

دوقلوی زمین

در بین تمام سیارات منظومه شمسی، ناهید نزدیک‌ترین سیاره به زمین محسوب می‌شود و از بسیاری جهات مانند جرم، اندازه و جو مانند زمین است؛ به همین دلیل این سیاره خواهر خوانده زمین خوانده می‌شود.

سوزان و داغ

بخش عمده ای از جو ناهید از دی اکسید کربن ساخته شده است که این ترکیب جوی باعث افزایش دمای سطح این سیاره تا ۴۷۰ درجه سانتیگراد می‌شود.

فشار هوای بسیار بالا

میزان فشار هوا بر سطح سیاره ناهید ۹۰ بار بالاتر از فشار در سطح دریا است، یعنی فشار در این سیاره معادل فشار آب در عمق یک کیلومتری اقیانوس است.

قرص و هلال ناهید

سیاره ناهید نیز مانند ماه دارای چرخه است؛ زمانیکه ناهید در سمت مخالف خورشید قرار دارد، بصورت قرص کامل و زمانیکه بین زمین و خورشید قرار می گیرد، بصورت هلال دیده می شود. نخستین بار در سال ۱۶۱۰ میلادی «گالیله» متوجه وجود حالت های قرص کامل و هلال ناهید شد.

بادهای ناهیدی

سرعت وزش باد بر سطح سیاره ناهید در لایه ابر میانه تا ۷۲۴ کیلومتر در ساعت می رسد. بادهای ناهیدی سریع تر از پر سرعت ترین گردبادهای زمینی هستند.

ناهید، رمز و راز باستانی

از سالیان بسیار دور محققان و منجمان این سیاره را مورد بررسی قرار داده اند. بابلیان باستان در ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد این سیاره را در آسمان رصد می کردند؛ «فیثاغورث» ریاضیدان یونان باستان نیز نخستین کسی بود که متوجه شد، درخشان ترین ستاره در صبحگاه و غروب در حقیقت همان ناهید است.

درخشان ترین سیاره

ناهید درخشان ترین سیاره و و پر نورترین شیئ در آسمان شب پس از ماه است. این سیاره بقدری پر نور و درخشان است که یک خلبان کانادایی در سال ۲۰۱۱ آن را با یک هواپیما اشتباه گرفت و برای پیشگیری از برخورد احتمالی مجبور به فرود اضطراری شد.

گذر از مقابل خورشید

ناهید جزء معدود سیاراتی است که گذرش به خورشید می‌افتد و می‌توان این پدیده نسبتا نادر را هر چند سال یکبار مشاهد کرد. گذر تاریخی ناهید که در ژوئن ۲۰۱۲ رخ داد، بار دیگر در سال ۲۱۱۷ میلادی روی خواهد داد.

 

 از بخش پرتال ری ایران
بخش ها و موضوعات مرتبط:مطالب ورژن قدیممطالب ورژن قدیممطالب ورژن قدیممطالب ورژن قدیم

گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب
ارسال شده در تاریخ شنبه، 20 خرداد ماه، 1391
کلمات کلیدی:

عبورزهره چنگ‌زن مقابل رصد ناهید دوقلوی زمین


اشتراک گذاری:


امتیازهای داده شده اعضاء به این مطلب

قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت

admin, yasbahary, spara

مطالب داغ مرتبط

آخرین مطالب مرتبط

دیدگاه ها

لطفا:
- نام خود را به شکل صحیح وارد کنید.
- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
- از ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل جدا خودداری فرمایید و از ادبیات مناسب همانطور که شایسته شماست استفاده کنید.

شنبه، 20 خرداد ماه، 1391
نام: رضا
[ارسال جوابیه]
عالی. تصاویر هم بینظیر
نام شما:  
نظر::) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی 
 اخبار سیاسی
اخبار اقتصادی
اخبار ایران و جهان
اخبار فرهنگی و هنری
اخبار ورزشی
اخبار دانش و تکنولوژی
اخبار جامعه
اخبار حوادث و رویدادها
اخبار خانواده
اخبار پرتال
آموزش و ترفند
سلامت و پزشکی
آشپزی و خانه داری
بیوگرافی و عکس هنرمندان
مد و زیبایی
پیامک و اس ام اس
طراحی وب و برنامه نویسی
ابزار وبمسترها
حقوق شهروندی و خانواده
تمدن و تاریخ ایران
دنیای کودکان
نرخ طلا، سکه و ارز
اوقات و لحظات شرعی
سرتیتر روزنامه های امروز
قیمت انواع گوشی موبایل
وضع جوی و آب و هوا
پزشک آنلاین
محاسبه آنلاین وزن ایده آل
کارت شارژ رایگان
آپلودسنتر عکس
فروشگاه
انجمن و تالارگفتمان
طراحی و راه اندازی سایت
تازه ها
آرشیو

اعتبار ریپ چیست؟
خرید اعتبار ریپ
انتقال اعتبار ریپ
ارسال مطلب
ارسال دعوت نامه
ثبت نام در پرتال
ارتقاء به سطح رسمی
ارتقاء به سطح طلایی
رهبری
ریاست جمهوری
پایگاه خبری رولاین
بانک ملت

حقوق مادی و معنوی

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به ری ایران است. کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع مجاز است. انتشار تصاویر فقط با لینک مستقیم مجاز است. در غیر این صورت پیگرد قانونی خواهد داشت.

قدرت

برنامه نویس : رضا تیلور
طراح قالب : Mr.Taylor
ثبت در وزارت ارشاد اسلامی و ستاد ساماندهی
Copyright © 2009 - 2015 All Rights Reserved for ReIRAN.COM, Powered by phpnuke.ir, Theme Designed By Mr.Taylor
درج تبلیغات | نسخه موبایل | دعوت به همکاری | درباره ما | تماس با ما |
Hit |