قوانین و مقررات
جستجو در سایت

جستجوگر هوشمند گوگل

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
ارسال دعوت نامه
RSS
کاربران طلایی می توانند محصولات فروشگاه را بدون پرداخت هزینه ای حتی هزینه پست و با اعتبار ریپ خریداری نمایند.

بازدید از فروشگاه

کارت شارژ رایگان

اعتبار ریپ چیست؟

با فعالیت در پرتال و خرید اعتبار، سرمایه خود را افزایش دهید.

اعتبار ریپ چیست؟

فعالیت های دارای اعتبار

خرید اعتبار ریپ

انتقال اعتبار


سایت فرهنگی تفریحی ری ایران با بروزترین مطالب علمی آموزشی سرگرمی جالب و داغ

افراد حاضر در پرتال: 55 نفر
تعداد عضویت امروز: 0
تعداد بازدید امروز: 3,903
تعداد بازدید کل: 55,134,089
تعداد کل اعضاء: 20,147
آخرین تغییرات: 1493 ساعت پيش
فرصتی طلایی برای دریافت رایگان محصولات فروشگاه
به پرتال علمی فرهنگی، سرگرمی تفریحی ری ایران (تحت سرمایه اعضاء) خوش آمدید.
امروز: جمعه، 1 شهريور ماه، 1398 خورشیدی مصادف است با جمعة، 22 ذي‌الحجه، 1440 قمری و Friday, 23 August, 2019 میلادی.
پربازدید ترین ها
محبوب ترین ها

با راه اندازی سایت بازی شانسی در پرتال ریران موافقید؟

بله، باید جالب باشه
خیر، خوشم نمیادنتایج


گورستان عجیب خالدنبی در گلستان در رمز و راز تاریخی

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

گورستان عجیب خالدنبی در گلستان در رمز و راز تاریخی

گورستان عجیب خالدنبی در گلستان در رمز و راز تاریخی
خلاصه متن: جایی در دوردست‌های شمال گلستان بر روی تپه ماهورهای سبز صحرا گورستانی باستانی با منظره خیره‌کننده و عجیب قرار دارد که آدمی را به اسرار همچنان ناشناخته تاریخ بازمی‌گرداند، گورستانی با سنگ قبرهای منحصربه‌فرد و عجیب که هنوز قدمت دقیق آنها معلوم نیست.
جایی در دوردست‌های شمال گلستان بر روی تپه ماهورهای سبز صحرا گورستانی باستانی با منظره خیره‌کننده و عجیب قرار دارد که آدمی را به اسرار همچنان ناشناخته تاریخ بازمی‌گرداند، گورستانی با سنگ قبرهای منحصربه‌فرد و بی‌نظیر که تا 5 متر قد دارند و هنوز قدمت دقیق آنها معلوم نیست.

سنگ مزارهای گورستان «خالد نبی» که طول آنها حداقل بین نیم تا حداکثر 5 متر است، با قطری بیش از 50 سانتی‌متر و وزنی بالغ بر 2 تن به‌صورت ایستاده و در شکل‌هایی تجریدی از سنگ یکپارچه حجاری و تراشیده شده است. این سنگ مزارها که تعداد آنها به حدود 600 عدد می‌رسد، در منطقه‌ای کوهستانی در شمال‌شرق استان گلستان قرار دارد و منظره‌ای رازآلود را به تصویر کشیده‌اند.

گورستان عجیب خالدنبی در گلستان در رمز و راز تاریخی

علیرضا حصارنوی باستان‌شناس استان گلستان برداشت و نظرش را که در نتیجه پژوهش‌های میدانی و مطالعه در کتاب‌ها و گزارشات کسب کرده، بازگو كرده و می‌گوید: سنگ مزارهای این گورستان را که از سنگ‌های یکپارچه تراشیده شده، به سه دسته کلی می توان تقسیم کرد که دسته اول سنگ مزارها استوانه‌ای بلند، مستقیم و عمود است که بدنه و مقطع مدور آنها گاهی با شکلی شبیه شمع کوچک حجاری شده و برخی از آنها را در انتها به شکل شب‌کلاه یا کلاه‌خود تراشیده‌اند. ارتفاع آنها حداقل یک متر تا حداکثر پنج متر و ارتفاع مرئی آنها از سطح زمین در این گروه از سنگ مزارها از 60 سانتی‌متر تا حداقل 4 متر می‌رسد و احتمال می‌رود برای گور مردان ساخته شده باشد.

وی در مورد نوع دوم از سنگ قبرها می گوید: سنگ مزارهایی صلیبی شکل و یا به‌صورت نیمکره که اندازه آنها کوتاه‌تر از سنگ مزارهای گروه اول است، مقطعی مستطیل شکل دارد که در قسمت پهن و گرد از بالا به پایین آویخته شده است. نمونه‌هایی از آنها انسان‌هایی را در ذهن تداعی می‌کند که ایستاده و دست به کمر زده‌اند که احتمالاً مربوط به گور زنان بوده و در نوع خود بی‌نظیر هستند.

سنگ مزارهایی که به شکل شاخ قوچ ساخته شده‌اند، دسته سوم هستند که به گفته حصارنوی از حیث تعداد سنگ مزارهای دسته سوم کمتر از دو دسته دیگر یافت می‌شود. به اعتقاد وی در فرهنگ قدیمی ترکمن‌ها قوچ مظهر قدرت، فرمانروایی، احترام و برکت است و نقش شاخ قوچ متداول‌ترین نماد ترکمن است که این نقش را در سنگ مزارها، سر ستون خانه‌ها، در بافته‌ها، گلیم و به‌خصوص در نقش نمدها به اشکال مختلف و بسیار زیبا طراحی کرده‌اند.

عموم سنگ مزارهای خالد نبی بدون کتیبه و نوشتار هستند و تمامی آنها به شکل‌های مختلف انسانی و تجریدی تراش خورده‌اند؛ از این رو این باستان‌شناس گلستانی تحلیل و تفسیر سنگ مزارهای خالد نبی را دشوار می خواند و هر گونه اظهارنظر در این خصوص را تا پیش از انجام یک برنامه علمی و روشمند نظیر گمانه‌زنی و کاوش باستان‌شناسی سخت می داند و می‌گوید: تعیین قدمت و ارائه یک تاریخ برای زیارتگاه‌ها و به‌خصوص گورستان بایستی با احتیاط صورت گیرد.

در منطقه خالد نبی کلاله سه زیارتگاه و بقعه وجود دارد، که هر یک در گوشه‌ای از کوه آرام گرفته‌اند که حصارنوی قرار گرفتن آنها در ارتفاعات بلند و در مسیر صعب‌العبور را دلیل بر قدمت آنها می‌داند و می‌افزاید: این زیارتگاه‌های ساده برای تعیین تاریخ و قدمت هیچ مساعدت زمانی مشخص را ارائه نمی‌دهند. شیوه معماری، فنون و مصالح به‌کار رفته در ساخت آنها به سبک معاصر است و بر اساس مطالبی که به زبان فارسی نوشته شده و در داخل زیارتگاه موجود است، قبر اصلی، قبری ساده و فاقد کتیبه بوده است.

گورستان عجیب خالدنبی در گلستان در رمز و راز تاریخی

وی می‌گوید: قدمت و تاریخ سنگ مزارها در گورستان خالد نبی نامشخص و مبهم است. اکثر سنگ مزارها ساده و فاقد کتیبه هستند. چنانچه نوشتاری هم بر روی آنها حجاری شده بود، به‌مرور زمان فرسوده و تخریب شده است، اما با توجه به یافته‌ها و مواد فرهنگی که باستان‌شناسانی همچون دکتر ستوده و جبرئیل نوکنده جمع‌آوری كرده‌اند، قدمت آنها به دوره اسلامی سده‌های 6 تا 8 هجری می‌رسد و نظر به زمان حیات خالدنبی احتمالاً این گورستان متعلق به دوره اسلانی دوره میانی تا دوره متأخر اسلامی باشد. این گورستان که بی‌شک یکی از قدیمی‌ترین گورستان‌های کشور با سنگ مزارهای بسیار منحصربه‌فرد و بی‌نظیر به‌شمار می‌آید، از نظر اين باستان‌شناس گلستانی به‌تنهایی میدان کار پژوهشی بزرگی برای پژوهشگران تاریخ، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، مرمت آثار، زمین‌شناسی، جغرافی، زیست، جانورشناسی و گیاه شناسی است که متأسفانه به مرور زمان در حال خرابی و ویرانی است. مجموعه گورستان و زیارتگاه خالد نبی در منطقه کوهستانی، در فاصله 90 کیلومتری شمال‌شرق شهرستان گنبد کاووس و بر فراز قله کوه «گوگجه داغ» که در بین مردم به «قله قدرت» نیز معروف است، قرار گرفته و حدود 700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. گورستان خالد نبی در شرق بقعه عالم بابا و بر روی یک رشته تپه‌های خاکی که ارتفاع آن به مراتب از ارتفاع محل زیارتگاه خالد نبی کمتر است، واقع شده است. این گورستان در کنار آرامگاهی متعلق به خالد نبی غیث بن سنان یکی از پیغمبران بعد از حضرت عیسی (ع) قرار دارد که در کتاب ناسخ التواریخ در مورد او آمده: خالد بن سنان شش هزار و 123 سال بعد از حضرت آدم (ع) و در سال 530 میلادی بر تخت نبوت نشسته و مردم زمان خود را به شریعت حضرت اسماعیل ذبیح الله (ع) دعوت کرده است.

گورستان عجیب خالدنبی در گلستان در رمز و راز تاریخی

راه ارتباطی مزار خالد نبی کوهستانی بوده، ولی از طریق کلاله و تمرقره‌قوزی تا آن محل راه دشواری نیست، اما به‌دلیل دوری راه و فقدان وسیله نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای دیدار ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

گورستان خالد نبی و مجموعه‌های وابسته به آن در سال 80 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسیده و تاکنون سلسله کاوش‌های باستان‌شناسی در آن انجام نشده است.

 

روزنامه ایراناز بخش تمدن و تاریخ ایران پرتال ری ایران
بخش ها و موضوعات مرتبط:تمدن و تاریخ ایرانمطالب داغ مرتبط

آخرین مطالب مرتبط

دیدگاه ها

لطفا:
- نام خود را به شکل صحیح وارد کنید.
- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
- از ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل جدا خودداری فرمایید و از ادبیات مناسب همانطور که شایسته شماست استفاده کنید.

نام شما:  
نظر::) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی 
 اخبار سیاسی
اخبار اقتصادی
اخبار ایران و جهان
اخبار فرهنگی و هنری
اخبار ورزشی
اخبار دانش و تکنولوژی
اخبار جامعه
اخبار حوادث و رویدادها
اخبار خانواده
اخبار پرتال
آموزش و ترفند
سلامت و پزشکی
آشپزی و خانه داری
بیوگرافی و عکس هنرمندان
مد و زیبایی
پیامک و اس ام اس
طراحی وب و برنامه نویسی
ابزار وبمسترها
حقوق شهروندی و خانواده
تمدن و تاریخ ایران
دنیای کودکان
نرخ طلا، سکه و ارز
اوقات و لحظات شرعی
سرتیتر روزنامه های امروز
قیمت انواع گوشی موبایل
وضع جوی و آب و هوا
پزشک آنلاین
محاسبه آنلاین وزن ایده آل
کارت شارژ رایگان
آپلودسنتر عکس
فروشگاه
انجمن و تالارگفتمان
طراحی و راه اندازی سایت
تازه ها
آرشیو

اعتبار ریپ چیست؟
خرید اعتبار ریپ
انتقال اعتبار ریپ
ارسال مطلب
ارسال دعوت نامه
ثبت نام در پرتال
ارتقاء به سطح رسمی
ارتقاء به سطح طلایی
رهبری
ریاست جمهوری
پایگاه خبری رولاین
بانک ملت

حقوق مادی و معنوی

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به ری ایران است. کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع مجاز است. انتشار تصاویر فقط با لینک مستقیم مجاز است. در غیر این صورت پیگرد قانونی خواهد داشت.

قدرت

برنامه نویس : رضا تیلور
طراح قالب : Mr.Taylor
ثبت در وزارت ارشاد اسلامی و ستاد ساماندهی
Copyright © 2009 - 2015 All Rights Reserved for ReIRAN.COM, Powered by phpnuke.ir, Theme Designed By Mr.Taylor
درج تبلیغات | نسخه موبایل | دعوت به همکاری | درباره ما | تماس با ما |
Hit |