توجه: ضمن عرض خوش آمد، شما به عنوان مهمان این صفحه را مشاهده می نمایید و دارای محدودیت هستید. لینک ها و تصاویر بصورت غیرمستقیم نمایش داده می شود.
جهت استفاده کامل و رفع محدودیت ها لطفا وارد شوید و یا در کمتر از 2 دقیقه عضو پرتال بزرگ ایرانیان شوید.
X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
فسیل‌های زنده در اعماق دریا - تالار گفتمان ایرانیان • مشاهده مبحث - فسیل‌های زنده در اعماق دریااین محل تبلیغات برای کاربران بالای 10000 پست نمایش داده نمی شود.

فسیل‌های زنده در اعماق دریا

تصاویر و عکس های طبیعت و حیات وحش را در این انجمن قرار دهید.

پستتوسط spara » سه شنبه شهريور ماه 8, 1390 12:37 pm

فسیل‌های زنده در اعماق دریا

زندگی در اعماق نیازمند سازگاری با تاریکی، فشار خرد‌کننده آب و دمای پایین آن است. به نظر می‌رسد فسیل‌های زنده (جاندارانی که اغلب به ماقبل تاریخ تعلق دارند) به خوبی با این شرایط کنار آمده‌اند.

کوسه ای با ۶ آب شش

این کوسه‌ماهی که طعمه تهیه‌شده توسط محققان را به دندان گرفته، در عمق ۱۴۰۰متری آبهای دریای کورال در کوئینزلند استرالیا شنا می‌کند. کوسه شش‌آبششه با تقریبا ۴متر طول، یکی از گونه‌های ساکن اعماق دریاست، اما این اولین بار است که در عمق ۱۴۰۰متری و با استفاده از دوربین فوق‌پیشرفته‌ای که از راه دور هدایت می‌شود، عکاسی شده است.
این آبزی شباهت بسیاری به کوسه‌ماهی‌هایی دارد که صدها‌میلیون سال پیش در دریا‌ها زندگی می‌کرده‌اند و به همین دلیل اغلب به عنوان یک گونه ماقبل تاریخ یا فسیل زنده از آن نام برده می‌شود. یکی از موضوعات مورد علاقه محققان دید در شب این آبزی است که می‌توان روند تکامل بینایی در انسان را از روی آن شناسایی کرد.
فناوری‌های تازه به کار گرفته‌شده به کشف نحوه سازگاری آبزیان ساکن اعماق دریا با فشار خردکننده آب، دمای پایین و تاریکی محیط کمک خواهند کرد. جانداران ساکن اعماق دریا باید در این محیط طعمه‌هایشان را پیدا کنند و اجازه ندهند خودشان طعمه دیگر شکارچیان شوند. شناخت سیستم‌های حسی که به ادامه حیات این آبزیان کمک می‌کند برای محققان بسیار‌حائز اهمیت است.

ناتیلوس
ناتیلوس که نوعی نرم‌تن است، یکی دیگر از آبزیان ساکن اعماق آب‌های دریای کورال به‌شمار می‌رود. چشم‌های ناتیلوس که میلیون‌ها سال پیش از تکامل چشم‌های انسان تکامل یافته‌اند، فاقد عدسی هستند و مانند دوربین‌های بدون لنز پین‌هول یا همان اتاق‌تاریک عمل می‌کنند. (دریچه دیافراگم در این دوربین‌ها آن‌قدر کوچک است که تصویر معکوسی را روی مواد حساس می‌اندازد.) اما این اطلاعات چگونه در مغز پردازش می‌شوند؟
تحقیق در مورد چشم‌های ناتیلوس که میلیون‌ها سال است بدون تغییر باقی مانده‌اند، نه‌تنها می‌تواند به این پرسش پاسخ دهد بلکه شناخت بهتری از عملکرد مغز انسان به ما خواهد داد. به عنوان مثال این تحقیق می‌تواند به محققان در درک بهتر اختلالات مغزی که منجر به صرع می‌شوند، کمک کند.
دوربینی که در حال حاضر برای ثبت حیات در اعماق دریا به کار می‌رود می‌تواند حداکثر ۷۲ساعت فیلم‌برداری کند. احتمالا دوربین‌های آینده مجهز به حسگرهای حرکتی خواهند بود که با درک جنبش در اطراف‌شان فیلم‌برداری را آغاز خواهند کرد.

آمفی‌پود

این سخت‌پوست کوچک ساکن مناطق عمیق که به دوربین پیشرفته کنترل از راه دور زل زده، در عمق ۱۶۰۰متری دریا زندگی می‌کند. پوسته سخت بدن این جاندار باید فشاری معادل ۱۴۰ اتمسفر (۱۴۰ برابر فشار هوا در سطح دریا) را در این اعماق تحمل کند. گونه دیگری از آمفی‌پود به نام Phronima سخت‌پوست کوچکی است که درون بدن ژلاتینی نوعی از آب‌دزدک دریایی زندگی می‌کند. در سری علمی‌تخیلی «بیگانه» برای خلق هیولاهای فضایی از آناتومی این جاندار الهام گرفته‌ شده است.

گونه‌ای از ماهی ماهی‌گیر

این تصویر از یک گونه ماهی‌گیر ساکن اعماق دریا گرفته شده است. زائده‌های بلندی که روی بدن این ماهی می‌بینید وظیفه ارسال اطلاعات حسی را به مغز این آبزی به عهده دارند. پژوهشگران می‌گویند بررسی انتقال این پیام‌ها می‌تواند به عصب‌شناسان در شناخت بهتر فیزیولوژی انسان کمک کند.

ماهی ماهی‌گیر آب‌های عمیق
این گونه از ماهی ماهی‌گیر که ظاهری شبیه به تصویر قبلی دارد ساکن عمق ۲۰۰۰متری دریا است، بیش از آنکه ببیند از حس لامسه‌اش برای ادامه حیات استفاده می‌کند. ردیف‌هایی از زائده‌ها که در دو پهلوی ماهی قرار گرفته‌اند، ارتعاشات را حس می‌کنند و به ماهی اجازه می‌دهند در تاریکی مطلق اعماق دریا کوچک‌ترین جنبشی را احساس کند.

عروس دریایی قرمز آتولا
رنگ قرمز این عروس دریایی ساکن اعماق تاریک دریا اولین‌بار در سال ۲۰۰۶ و توسط نور حاصل از دوربین مشاهده شد. شناسایی آتولا نیز بخشی از پروژه اعماق دریا است که توسط دانشگاه کوئینزلند اجرا می‌شود. طی این پروژه که هنوز هم ادامه دارد محققان استرالیایی موفق شده‌اند بسیاری از جانداران ماقبل تاریخ مانند کوسه‌ماهی‌های شش‌آبششی، ماهی عظیم‌الجثه روغنی، دسته‌هایی از سخت‌پوستان و بسیاری گونه‌های ناشناخته دیگر را شناسایی کنند.

گونه ناشناخته‌ای از سخت‌پوستان
جاستین مارشال که رهبری پروژه اعماق دریا را به عهده دارد می‌گوید: «این سخت‌پوست کوچک ناشناخته با چشم‌های بزرگ و برجسته به ما یادآوری می‌کند انسان حداقل در زمینه حس بساوایی تکامل‌یافته‌ترین جاندار روی زمین نیست. با مطالعه روی سیستم‌های حسی این آبزی بر مبنای بوم‌شناسی که می‌تواند شامل فیزیولوژی، آناتومی، رفتار و ارتباطات عصبی باشد، امیدواریم بتوانیم سیگنال‌های عصبی و پیام هر یک را رمزگشایی کنیم».

ماهی با پولک‌های بزرگ

این ماهی با ظاهری عجیب و پولک‌های بزرگ شبکه عصبی گسترده‌ای را زیر پوستش جا داده که می‌توانید آن‌را به صورت خطوط آبی‌ کمرنگ در تصویر تماشا کنید. این شبکه مغز ماهی را با نوسان‌های لحظه‌ای از نزدیک‌شدن به غذا، جفت یا دشمن آگاه می‌کند.

عروس دریایی پریفیلا

این عروس دریایی که در اعماق دریا می‌درخشد نیز یکی از فسیل‌های زنده شناسایی‌شده توسط دوربین پیشرفته کنترل از راه دور است. مطالعه روی این آبزی شاید بتواند نحوه تکامل‌یافتن سلول‌های عصبی را در بدن انسان آشکار کند.

آزادی ناتیلوس

این تصویر که به تازگی گرفته‌شده رهاشدن تعدادی ناتیلوس را در آب‌های دریای کورال نشان می‌دهد. این فسیل‌های زنده که برای بررسی‌های زیست‌شناسی گرفته‌شده بودند دارند به زیستگاه‌شان برمی‌گردند. بررسی مغز و چشم ابتدایی آنها می‌تواند به درک بهتر حس بینایی در انسان کمک کند.

برای نویسنده این مطلب spara تشکر کننده ها: 5
Anahita (چهارشنبه شهريور ماه 9, 1390 10:28 am), alimortazavi (چهارشنبه شهريور ماه 9, 1390 10:59 am), aysan (دوشنبه مهر ماه 4, 1390 11:34 am), foozhan (دوشنبه مهر ماه 4, 1390 2:45 pm), niyayesh (سه شنبه شهريور ماه 8, 1390 11:05 pm)
رتبه: 26.32%
 

کاربرانی که این پست را پسندیده یا نپسندیده اند:
aysan,foozhan,alimortazavi
نماد کاربر

spara
دارای مدال برنز
دارای مدال برنز
 
نام واقعی: آقا محمد خان
پست ها : 5756
تاريخ عضويت: پنج شنبه بهمن ماه 14, 1388 12:00 am
محل سکونت: ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
تشکر کرده: 1585 بار
تشکر شده: 1419 بار

پستتوسط niyayesh » سه شنبه شهريور ماه 8, 1390 11:07 pm

Re: فسیل‌های زنده در اعماق دریا

خیلی جالبه من تاحالا ندیده بودم بعضی هاشو
ممنون محمد
نماد کاربر

niyayesh
عضو حرفه ای
عضو حرفه ای
 
نام واقعی: باران
پست ها : 2716
تاريخ عضويت: جمعه تير ماه 16, 1390 12:00 am
تشکر کرده: 535 بار
تشکر شده: 471 بار

پستتوسط aysan » دوشنبه مهر ماه 4, 1390 11:40 am

Re: فسیل‌های زنده در اعماق دریا

بسیار زیبا و جالب بودن


با اجازه محمد جان منم مطلب زیر رو به پست تو اضافه میکنم.
امضا

بخـنــدهــرچـنــد غـمـگینــی

بـبخــش هــرچـنـد مـسکینـــی

فـرامـوش کــن هــرچـنــد دلــگیــــری

زیستــن اینــگــونـــه زیـبـاسـت ...

بخنـــد. ببخــش و فرامـوش کـــن

هــرچـنــد میدانم .آســـان نــیســـت.

نماد کاربر

aysan
مدیر تالار
مدیر تالار
 
نام واقعی: nazanin
پست ها : 2632
تاريخ عضويت: جمعه تير ماه 9, 1390 12:00 am
تشکر کرده: 623 بار
تشکر شده: 1537 بار

پستتوسط aysan » دوشنبه مهر ماه 4, 1390 11:55 am

Re: فسیل‌های زنده در اعماق دریا

مشاهده تصوير ضميمه شده


خرچنگ های نعل اسبی یا (hosrseshoe crab ) با نام علمی (Limuluspolyphemus) در حقیقت با نام فسیل زنده شناخته می شوند. به دلیل آن است که میلیون ها سال بر روی زمین زندگی کرده اند.فرم بدنشان تقریبا مشابه گونه هایی است که در دوره ی تریاس زندگی میکردند که تقریبا حدود ۲۳۰ میلیون سال قبل بوده است. و همین طور مشابه گونه هایی که در دوره ی دوانین (Devonian) زندگی می کردند. که حدود ۴۰۰ میلیون سال قبل بوده است.اگر چه به نام خرچنگ نامیده می شوند اما از رده ی سخت پوستان نمی باشند، آنها متعلق به خانواده عنکبوتیان هستند. آنها نزدیک ترین خیشاوندان زنده ی تریلوبیت ها هستند.(تریلوبیت ها منقرض شده اند) .

مشاهده تصوير ضميمه شده


    خرچنگ های نعل اسبی دارای ۳ قسمت اصلی در بدنشان هستند:
    ۱)قسمت سر٫که ‘prosoma’ پروسما نام دارد.
    ۲)قسمت شکمی که ‘opisthosoma’ اپیستوما نام دارد.
    ۳)دم که ‘telson’ تلسون نام دارد.
    دو جنس نر و ماده ی خرچنگ نعل اسبی مشابه یکدیگر هستند اما نر اندکی کوچکتر از ماده است وحدود دو فوت طول دارد.

    پوسته ی خرچنگ نعل اسبی مشابه نعل اسب بوده و به رنگ سبز مایل به قهوه ای است.در سطح زیرین بدنشان ۶ جفت زائده وجود دارد.

مشاهده تصوير ضميمه شده


    با استفاده از جفت اول (the chelicera) غذا را به دهان انتقال می دهند.از جفت دوم که پدی پالپ pedipalp نام دارد به عنوان پا برای راه رفتن استفاده می کنند.پدی پالپ ها در نوع نر برای جفت گیری استفاده می شود.بقیه ی ۴جفت زائده ی دیگر ٫پاهای هل دهنده هستند و در نقل و انتقال مورد استفاده قرار می گیرند.آنها با استفاده از آبشش های خود که در بخش زیرین آخرین جفت پاهای شکمی قرار دارد تنفس میکنند.دهان آنها در بخش زیرین مرکز بدن قرار گرفته است.خرچنگ نعل اسبی دارای یک چشم در هر طرف prosoma است.همچنین دارای ۵ چشم در بالای پوسته٫ودو چشم در سطح زیرین و در نزدیکی دهان هستند.(به طور کلی ۹ چشم دارند).
    به علاوه مجموعه ای از ارگان های حساس به نور در طول دمشان قرار دارد.یکی از ویژگی های بسیار خاص در این گونه ی باستانی خون ابی رنگ آنهاست.علت آبی بودن خون ان وجود مس در هموسیانین موجود در خون آنهاست.
    اگر خرچنگ نعل اسبی ضمن حرکت،ناگهان واژگون شون و بر روی سطح پشتی خود قراربگیرند و در ساحل در شن فرو بروند(مثل به گل نشستن) از دم بلند خود برای صاف شدن استفاده می کنند.اگر نتوانند به حالت طبیعی برگردند و صاف شوند، می میرند.

مشاهده تصوير ضميمه شده


یک خرچنگ نعل اسبی در شن و ماسه ی وارونه شده است
البته پوسته ی آنها در سواحل نقاط دیگر نیز یافت شده است.آنها در همان سواحل می میرند و جسد آنها با امواج دریا برده می شود.زمان تخم ریزی خرچنگ نعل اسبی از دوهفته ی آخر ماه مه و دو هفته ی اول ماه ژوئن است.آنها در زمان مد دریا در ساحل حرکت ورفت و آمد می کنند. خرچنگ نعل اسبی ماده با استفاده از قسمت جلوی بدن خود در شن و ماسه ی ساحل یک سوراخ حفر می کند و درون آن هزاران تخم می گذارد .

مشاهده تصوير ضميمه شده


رفتار عشق بازی در خرچنگ نعل اسبی
پس از آن نوع نر آنها را بارورمی سازد. بعد از تخم ریزی، دوباره به عمق آب اقیانوس باز می گردند.
تخم آنها مانند کره های بسیار کوچک سبز رنگ هستند.جنین خرچنگ نعل اسبی بسیار مشابه نوع بالغ آن است با این تفاوت که دمشان مجاور بدنشان به حالت تا شده قرار گرفته است.

مشاهده تصوير ضميمه شده


تخم ها در شن و ماسه
امضا

بخـنــدهــرچـنــد غـمـگینــی

بـبخــش هــرچـنـد مـسکینـــی

فـرامـوش کــن هــرچـنــد دلــگیــــری

زیستــن اینــگــونـــه زیـبـاسـت ...

بخنـــد. ببخــش و فرامـوش کـــن

هــرچـنــد میدانم .آســـان نــیســـت.


برای نویسنده این مطلب aysan تشکر کننده ها: 2
alimortazavi (دوشنبه مهر ماه 4, 1390 8:58 pm), spara (دوشنبه مهر ماه 4, 1390 2:58 pm)
رتبه: 10.53%
 

کاربرانی که این پست را پسندیده یا نپسندیده اند:
foozhan,alimortazavi
نماد کاربر

aysan
مدیر تالار
مدیر تالار
 
نام واقعی: nazanin
پست ها : 2632
تاريخ عضويت: جمعه تير ماه 9, 1390 12:00 am
تشکر کرده: 623 بار
تشکر شده: 1537 بار

پستتوسط foozhan » دوشنبه مهر ماه 4, 1390 2:54 pm

Re: فسیل‌های زنده در اعماق دریا

برای خلق هیولاهای فضایی از آناتومی این جاندار الهام گرفته‌ شده است.

الهام جان امفی پود چی ازت گرفته دلبندم؟

بعضاش ترسناک بود قیافشون حالا یا چون از نزدیک بود یا کلا خفنن

نازنین جان ، محمد جان سپاس

کاربرانی که این پست را پسندیده یا نپسندیده اند:
spara
foozhan
دارای مدال نقره
دارای مدال نقره
 
نام واقعی: foozhan
پست ها : 6823
تاريخ عضويت: جمعه آذر ماه 4, 1389 12:00 am
تشکر کرده: 772 بار
تشکر شده: 1725 بار


بازگشت به تصاویر و عکس های حیات وحش و طبیعت

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان
این محل تبلیغات برای کاربران بالای 5000 پست نمایش داده نمی شود.
cron